Srečno 2010!
Vsem bralcem indijancem spletne strani fotoultras.si, ultrasom in huliganom ter preostali naključni publiki, želimo v novem letu čim več dobrih tekem, čim več koreografij, pirotehnike ter fajtov in čim manj kazni.
Srečno Novo leto 2010!
Stadioni: pred zadnjim krogom
December 30, 2009 by admin
V kategoriji Novice, Stadionske novice
Trenutna lestvica po desetih predstavljenih stadionih – stadion Ob jezeru Velenje, Športni park Domžale, Arena Petrol, Stadion Primorje, Fazanerija Murska Sobota, Športni park Nova Gorica, Spodnja Šiška Ljubljana, Mestni stadion Ptuj, Bonifika Koper in Športni park Lendava – po različnih kriterijih.
SKUPNA OCENA:
1. Arena Petrol Celje 9
2. Fazanerija Murska Sobota 7
3. Bonifika Koper 6
3. Mestni stadion Ptuj 6
3. Spodnja Šiška Ljubljana 6
3. Športni park Nova Gorica 6
3. Ob jezeru Velenje 6
8. Športni park Lendava 5
8. Športni park Domžale 5
10. Stadion Primorje 3
IZGLED STADIONA:
1. Arena Petrol Celje 9
2. Fazanerija Murska Sobota 7
2. Športni park Lendava 7
2. Športni park Nova Gorica 7
2. Športni park Domžale 7
6. Bonifika Koper 6
6. Mestni stadion Ptuj 6
6. Spodnja Šiška Ljubljana 6
6. Ob jezeru Velenje 6
10. Stadion Primorje 3
DOMAČA TRIBUNA:
1. Arena Petrol Celje 9
2. Fazanerija Murska Sobota 8
3. Bonifika Koper 6
3. Mestni stadion Ptuj 6
3. Spodnja Šiška Ljubljana 6
3. Športni park Lendava 6
3. Športni park Domžale 6
8. Športni park Nova Gorica 5
8. Ob jezeru Velenje 5
10. Stadion Primorje 4
GOSTUJOČA TRIBUNA:
1. Arena Petrol Celje 8
2. Bonifika Koper 7
2. Spodnja Šiška Ljubljana 7
3. Ob jezeru Velenje 6
5. Fazanerija Murska Sobota 5
5. Mestni stadion Ptuj 5
5. Športni park Nova Gorica 5
8. Stadion Primorje 3
8. Športni park Lendava 3
8. Športni park Domžale 3
KAPACITETA SEDEŽEV
1. Arena Petrol Celje 13.006
2. Fazanerija Murska Sobota 3.782
3. Športni park Domžale 2.726
4. Bonifika Koper 2.683
5. Športni park Nova Gorica 2.310
6. Spodnja Šiška Ljubljana 2.308
7. Mestni stadion Ptuj 2.207
8. Športni park Lendava 2.011
9. Ob jezeru Velenje 1.822
10. Stadion Primorje 1.670
Povezave do predstavitve stadionov:
Ob jezeru Velenje
December 29, 2009 by admin
V kategoriji Novice, Ocenjevanje stadionov, Stadioni
Comments Off on Ob jezeru Velenje
Velenje, najmlajše slovensko mesto, ki je mestne pravice dobilo šele leta 1959, je po številu prebivalcev (po zadnjem popisu približno 27.000, občina skoraj 35.000) kar na petem mestu – takoj za Ljubljano, Mariborom, Celjem in Kranjem. Kljub temu pa ima najmanjši stadion v prvi ligi po kapaciteti sedežev. Velenje kljub vsem potencialom ne štejemo za nogometno mesto, mesto niti ne premore ultras navijaške skupine.
ZGODOVINA
Stadion je bil izgrajen 3. julija 1955, pozneje je bil večkrat prenovljen. Zgrajen je bil s pomočjo Rudnika lignita Velenje ter s prostovoljnim delom občanov. Postal je pravi ponos mesta. Leta 1992 je bila zgrajena sodobna pokrita tribuna, atletska površina z osmimi stezami ter nova travnata površina. Leta 1998 – ob petdesetletnici nogometnega kluba Rudar – je stadion dobil še umetno razsvetljavo.

Kakovost iz izgled sedežev brez naslonjala na velenjskem stadionu se ne moreta ravno primerjati s sedeži v Ljudskem vrtu
OPIS STADIONA
Stadion premore eno tribuno na zahodnem delu igrišča ter kar tri navijaške sektorje. Na vzhodnem delu igrišča ni prostora namenjenega gledalcem. Za severnim golom je navijaški sektor, ki ga bodo odslej uporabljali le še redko, za severnim golom pa nov navijaški sektor. Še en navijaški sektor je tik ob glavni tribuni kot nekakšen podaljšek glavne tribune na severni strani. Igrišče obkroža atletska steza.
Pod tribuno je fitnes. Sodobno urejene slačilnice ter garderobe so poleg igrišča v objektu, kjer je tudi pisarna nogometnega kluba. Igralci trenirajo na dveh pomožnih igriščih, eno je pokrito s travo, drugo pa z umetno travo, ki je bilo zgrajeno leta 2004.
KAPACITETA IN OBISKANOST
Na velenjski tribuni je nameščenih 1.247 plastičnih sedežev z naslonjali, v spodnjih petih vrstah pa še 470 sedežev brez naslonjala. Skupaj torej 1.717 sedežev. Podaljšek glavne tribune – navijaški sektor, ki je od glavne tribune vseeno fizično ločen z ograjo, premore v treh vrstah 105 sedežev brez naslonjala. Na velenjskem stadionu je tako nameščenih skupaj 1.822 sedežev. Gre za najmanjši stadion v prvi ligi po kapaciteti.
Velenjski stadion je edinstven tudi po kar treh navijaških sektorjih. Prvi je tik ob glavni tribuni, na katerem je 105 sedežev brez naslonjala, zaradi prostornosti ne bi bil problem v njega natlačiti tudi 500 navijačev, drugi sektor je za golom ob jezeru, kjer je nekaj stopnic, ki služijo kot stojišče.
Tretji, najnovejši sektor je za južnim golom, kjer so tudi samo stojišča. Za tem golom in novim navijaškim sektorjem je širok pas, ki zaenkrat ni urejen za spremljanje tekem. Če bi bile potrebe takšne, bi lahko zelo hitro velenjski stadion postal en večjih stadionov v Sloveniji.
Velenjski stadion ima zaradi svoje prostornosti še veliko kapaciteto, vendar drugih sektorjev zaenkrat ne premore. Skupno kapaciteto stadiona lahko zaokrožimo na 2.500 gledalcev.
Po uradnih podatkih NZS si je v jesenskem delu sezone 12 domačih tekem Rudarja ogledalo skupaj 17.600 gledalcev, kar znaša v povprečju 1.467 na tekmo. Tudi podatki z velenjskega stadiona so pretirani in na osnovi podatkov delegatov in novinarjev je težko postaviti realno oceno o obisku stadiona Ob jezeru. Vsekakor pa je v letošnji sezoni ravno stadion Rudarja eden najbolj obiskanih v Sloveniji, naša posplošena ocena je približno 1.000 gledalcev na tekmo v letošnji jeseni. To oceno temeljimo na podlagi ogleda različnega gradiva jesenskih tekem z velenjskega stadiona.
Revija Prva liga 2009/10 navaja kot rekordni obisk stadiona 5.000 gledalcev. Glede na to, da ne vemo, na katero tekmo se nanaša ta obisk, ga ne moremo komentirati. V novejših časih je bila najbolj obiskana tekma med Rudarjem in Crveno zvezdo, ki je bila odigrana julija 2009. Takrat so pripravili na južni strani stadiona dodatne montažne tribune. Po uradnih podatkih si je tekmo proti beograjski ekipi ogledalo 2.500 gledalcev. Povezava do kratkega videa s te tekme.
OCENJEVANJE
Sektor za domače navijače: ocena 5 – navijaču neprijazna tribuna
Velenjski stadion, ki premore kar tri navijaške sektorje, gosti domače navijače Velenjske knape na – nobenem izmed teh treh sektorjev – namesto tega kar na glavni tribuni. Ker so se kot kaže odločili gostujoče navijače gostiti za južnim golom, so sedaj domači navijači nastanjeni na zadnjem sektorju glavne tribune, na katerem je nameščenih 244 sedežev z naslonjalom. Slabosti sektorja: ni za golom, sektor je na glavni tribuni, na sektorju so nameščeni sedeži z naslonjalom, med njimi in igriščem je atletska steza, poleg pa še spodnji sektor glavne tribune, na katerem so sedeži brez naslonjala. Pa tudi sicer – ne samo zaradi atletske steze – je oddaljenost sektorja od igrišča že kar velika, kar vsekakor ne štejemo med pozitivne lastnosti.
Sektor za gostujoče navijače: ocena 6 – še prebavljivo
V Velenju so odprli nov sektor za gostujoče navijače, ki je za južnim golom. Slabosti: sektor od igrišča loči atletska steza, tako da je sektor kar oddaljen od igrišča. Sektor nima nameščenih sedežev in je brez strehe.
Izgled stadiona: ocena 6 – še prebavljivo
Velenjski stadion je še en v nizu atletsko-nogometnih stadionov. Urejen stadion, z reflektorji, nekaj navijaškimi sektorji, motečo atletsko stezo, majhno pokrito tribuno vsekakor ni presežek med stadioni v Sloveniji. Sliši se o gradnji novega nogometnega stadiona v Velenju, na katerega bi se naj preselil nogometni klub. Glede na obisk bi bil majhen, a všečen stadion več kot dovolj. Pod pogojem seveda, da bo za navijače ustrezno poskrbljeno.
Skupna ocena: ocena 6 – še prebavljivo
Velenjski objekt pada v povprečno sivilo slovenskih stadionov, po nekaterih kriterijih še nižje. Zdajšnji stadion ne izpolnjuje kriterijev UEFE in FIFE. V Velenju razmišljajo o novem pokritem nogometnem stadionu za 4.000 gledalcev, ki bo brez atletske steze, zdajšnji stadion Ob jezeru pa bi se posvetil atletiki. Stadion bi torej bil manjši, rekli bi ravno prave kapacitete, z dušo. Novi stadion bi stal tik ob sedanjem stadionu, kjer je danes igrišče z umetno travo. Predsednik kluba je za sportal povedal: “Na južni strani bi bili novi klubski prostori in servisni objekti, pisarne ter garderobe, na vzhodni strani ob štadionu pa atletska steza. Zadeva bi se dogajala etapno, predvsem zaradi finančnih vprašanj, ki raztezajo projekt. Računamo na izdatno pomoč evropskih sredstev, periodika in prioritetna lista objektov pa bo narejena kmalu”.
Fotoultras.si je ponovno dosegljiv
Fotoultras.si je bil simbolično za kratek čas blokiran v znak solidarnosti do vseh navijačev in navijaških skupin, ki so zadnje čase še posebej na udaru. Povod je sicer aktualno dogajanje v Srbiji, vzrok pa – kot smo že omenili – naraščajoča represija do navijačev, tudi v Sloveniji. Gre za resda povsem simbolično dejanje, ki v realnem življenju ne bo spremenilo povsem ničesar. In seveda nismo naivni – v Srbiji sta ozadje in situacija v zvezi z represijo nad navijači bistveno drugačni kot v Sloveniji. Pa vendar. Ob tem smo naleteli na ostro debato o smiselnosti blokiranja strani, poleg tega pa je ta blokada povlekla še za celo omaro okostnjakov. Ob tem želimo poudariti, da smo solidarni z vsemi ultrasi v Sloveniji in v tujini.
Vsaka stvar potrebuje za dozoritev čas, fotoultras.si obstaja šele 9 mesecev. Zato ne moremo biti prisotni na vsakem derbiju, iz solidarnosti vedno opozoriti na represijo tudi takrat, ko bi bilo bolj pomembno kot tokrat. Res pa je, da ko smo uspeli – še vedno je naš največji problem pomanjkanje prostega časa, smo s članki nekajkrat opozorili na problematiko, nazadnje ob personalizaciji vstopnic v Ljudskem vrtu na derbiju Maribora in Olimpije ter branjenju časti juga Ljudskega vrta na tekmi proti Poljski, ko so na igrišče poletele bakle. Ekipo fotoultras.si ne sestavljajo člani le ene navijaške skupine, vsebinsko in tehnično delo sloni na 1-2 posameznikih, premalo prostega časa je naša največja omejitev. Še vedno pa smo prepričani v to kar počnemo. In to ne počnemo, da bi favorizirali eno navijaško skupino, da bi lahko srbskim navijačem izkazovali ljubezen, da bi nas lahko ob vsakem članku, na vsakem koraku razkosali – to počnemo zgolj in samo iz predanosti ultras gibanju. Pred 9. meseci smo zapisali: stran fotoultras.si bo dejansko zaživela le pod pogojem, če jo boste slovenske navijaške skupine in navijači sprejeli, ji zaupali in z njo sodelovali. Vrata so vam vedno odprta, tako vsakemu posamezniku, kakor vsaki navijaški skupini. Tistih, ki jih fotoultras.si ne zanima, ki ga obravnavajo kot nekaj motečega, ne bomo pogrešali. Mogoče nas bo domnevni prihajajoči zakon o navijačih preprosto izbrisal, mogoče tudi ne, nikoli ne vemo, kaj bo prinesla prihodnost. Do takrat bodo konstruktivne pripombe vedno zaželene in upoštevane. Mi gremo v vsakem primeru po začrtani poti naprej. Nikomur pa ne moremo vsiliti drugega mnenja, kot ga o strani fotoultras.si ima.
Zeleni pekel
V fotogaleriji Green Dragonsov smo objavili fotografije z zadnje tekme v II. ligi med Olimpijo in Aluminijem. Povezava do fotogalerije.
Članek s spletne strani Green Dragonsov …
Kratko o Zelenem peklu
Proslava uvrstitve naše Olimpije tja kamor že vseskozi spada se je za nekatere začela že v dopoldanski urah v središču Ljubljane. No večina se je na Prešernovem trgu pojavila okrog tretje ure in začelo se je veseljačenje, ki je trajalo vse do poznih jutranjih ur…
Najprej sprehod do začasnega štadiona Olimpije, ki se je kar zavlekel, ampak pomembno je da smo prispeli… Malo rekreacije ne bo nikomur škodilo. Nato je sledilo ogrevanje na tribuni in ob začetku razgrnitev velike zastave, ki je bilo uvod v pestro dogajanje med tekmo. V prvem polčasu zelo zadovoljivo navijanje in tudi nekaj pirotehnike. Na začetku drugega polčasa je sledila koreografija z zelenimi in belimi zastavicami in pa kar nekaj parol v povezavi z vsem znano situacijo v klubu. Pokurilo se je še minimalne ostanke pirotehnike, vse pa je bilo v pričakovanju konca tekme in slavja na igrišču. Seveda je sledilo tradicionalno skakanje čez ograjo (pri tem smo ohranili vse prste in cele kosti), ter nestrpno čakanje ob igrišču do težko pričakovanega zadnjega sodnikovega žvižga. Seveda še boj za dragocene drese igralcev in končno slavje z zasluženim pokalom, ki je najprej potekalo na igrišču nato pa se je preselilo na ploščad pred štadionom, kjer se je nadaljevalo v večer.
Če zaključimo… Dobra predstava na tribuni, mogoče je manjkalo le nekaj pirotehnike, za kar pa so na našo žalost poskrbeli varuhi reda in miru, saj so jo vestno zaplenili kar za okoli 1500€. Toda celo to ni uspelo pokvariti slavja in vsak, ki je zamudil to tekmo mu je lahko žal.
Vir: spletna stran GD
Keltski križ
December 21, 2009 by admin
V kategoriji Novice, Ultrapedia
Comments Off on Keltski križ
Vir: Tribine, št. 3, julij 1995
Kakor karakteristična jakna, ki nosi več imen (jakna spitfire, skin jacket, bomber), je simbol skinheadov tudi keltski križ oziroma skin znak. Ta drevni simbol še dandanes krasi grobove irskih katolikov in prikazuje sintezo krščanstva in keltsko predajo ter razdeljenost na štiri elemente: zrak, zemljo, ogenj in vodo, kar se veže na delitev Irske na štiri pokrajine, s peto v središču. V našem času so keltski križ kot praevropski simbol začeli uporabljati italijanski neonacisti, prepovedana skupina, ki deluje ilegalno, za razliko od tradicionalnih neofašistov, ki so zbrani v stranki MSI, oziroma današnji AN. Zaradi podobnosti keltskega križa s kljukastim križem, od katerega se razlikuje le po zaobljenosti, so ga desničarski skini vključili v ikonografijo stadiona in ga sprejeli kot nadideološko navijaško oznako. Popularen je tudi zato, ker se ga da hitro narisati na zid, njegova štiri polja pa so idealna za vpisovanje kratic, na primer WBSS, white boys sezione spalato. V Nemčiji je keltski križ prepovedan simbol. V ostalih državah pa ga skinheadi in navijači še naprej legalno uporabljajo.

Zaščitni znak mariborskih Viol, ki uporabljajo za ilustracijo pripadnika skinhead gibanja in keltski križ; vir: Tribine, št. 3, julij 1995
Viole:Tifozi v Celju na finalu pokala 2006/2007
Comments Off on Viole:Tifozi v Celju na finalu pokala 2006/2007
Objavili smo fotografije in video posnetke s finalne pokalne tekme med Koprom in Mariborom, ki je bila odigrana na Areni Petrol 22. maja 2007. Povezava do fotogalerije Viol. Povezava do fotogalerije Tifozi. V obeh fotogalerijah najdete tudi večje število amaterskih video posnetkov navijanja na tribunah.
Kotiček za navijače – 20. številka
Datum izida: 22. april 1992
Opomba: pod slikami na prvih dveh straneh so pomešani podpisi pod slikami. Na prvi strani zgoraj je fotografija Green Dragonsov, spodaj Black Gringosov, na drugi strani je fotografija Tifozov.
Stadioni: pred naslednjim krogom
December 18, 2009 by admin
V kategoriji Novice, Stadionske novice
Comments Off on Stadioni: pred naslednjim krogom
Trenutna lestvica po devetih predstavljenih stadionih – Športni park Domžale, Arena Petrol, Stadion Primorje, Fazanerija Murska Sobota, Športni park Nova Gorica, Spodnja Šiška Ljubljana, Mestni stadion Ptuj, Bonifika Koper in Športni park Lendava – po različnih kriterijih.
SKUPNA OCENA:
1. Arena Petrol Celje 9
2. Fazanerija Murska Sobota 7
3. Bonifika Koper 6
3. Mestni stadion Ptuj 6
3. Spodnja Šiška Ljubljana 6
3. Športni park Nova Gorica 6
7. Športni park Lendava 5
7. Športni park Domžale 5
9. Stadion Primorje 3
IZGLED STADIONA:
1. Arena Petrol Celje 9
2. Fazanerija Murska Sobota 7
2. Športni park Lendava 7
2. Športni park Nova Gorica 7
2. Športni park Domžale 7
6. Bonifika Koper 6
6. Mestni stadion Ptuj 6
6. Spodnja Šiška Ljubljana 6
9. Stadion Primorje 3
DOMAČA TRIBUNA:
1. Arena Petrol Celje 9
2. Fazanerija Murska Sobota 8
3. Bonifika Koper 6
3. Mestni stadion Ptuj 6
3. Spodnja Šiška Ljubljana 6
3. Športni park Lendava 6
3. Športni park Domžale 6
8. Športni park Nova Gorica 5
9. Stadion Primorje 4
GOSTUJOČA TRIBUNA:
1. Arena Petrol Celje 8
2. Bonifika Koper 7
2. Spodnja Šiška Ljubljana 7
4. Fazanerija Murska Sobota 5
4. Mestni stadion Ptuj 5
4. Športni park Nova Gorica 5
7. Stadion Primorje 3
7. Športni park Lendava 3
7. Športni park Domžale 3
KAPACITETA SEDEŽEV
1. Arena Petrol Celje 13.006
2. Fazanerija Murska Sobota 3.782
3. Športni park Domžale 2.726
4. Bonifika Koper 2.683
5. Športni park Nova Gorica 2.310
6. Spodnja Šiška Ljubljana 2.308
7. Mestni stadion Ptuj 2.207
8. Športni park Lendava 2.011
9. Stadion Primorje 1.670
Povezave do predstavitve stadionov:
Je na vidiku stečaj Mure 05?
Vse več je ugibanj, kakšna bo usoda Mure 05 v letu 2010. Govori se, da bo v zelo kratkem času dolg kluba narasel do približno 160.000 EUR. Kar je še bolj usodnega, ulica govori o še najbolj verjetnem scenariju, do katerega bi naj prišlo – stečaj kluba. Na to kažejo domneve, da so od kluba skorajda vsi dvignili roke – razen navijačev pa še kakšnega redkega posameznika, seveda. Kaj to pomeni za nogometni klub, tako za člansko kot mlade selekcije kluba, verjetno ni potrebno posebej poudarjati. Zaenkrat je še vedno nekaj časa, da se vsi vpleteni odločijo, da bo klub živel še naprej. Če pa pride do stečaja, je vprašanje, ali bo delo v klubu povsem zamrlo, ali pa bo sledila popolna amaterizacija kluba v zadnji, šesti ligi. V tem primeru bi poleg članskega moštva podobna selitev iz prve lige doletela tudi mlade selekcije.
Mura 05 je verjetno svojevrsten fenomen v Sloveniji. Klub, ki ima za sabo vojsko navijačev – samo v jesenskem delu si je tekme Mure 05 na Fazaneriji v povprečju ogledalo 1.200 gledalcev na tekmo in to v drugi ligi proti neatraktivnim nasprotnikom. Prav tako veliko vprašanje je, kakšna bo usoda navijaške skupine Black Gringos. Glede na okoliščine je bila verjetno to najboljša polsezona v zgodovini skupine. Izredne skupščine kluba Mura 05 se vrstijo v nedogled, do sedaj pa do rešitve kluba še ni prišlo. Predzadnjo skupščino so obiskali tudi Gringosi, pričakujemo, da bodo tudi usodno, predvidoma zadnjo skupščino. Še posebej, če se bo kdo končno opogumil in javnosti serviral popolne informacije.
Vsekakor bomo razvoj dogodkov na Fazaneriji spremljali še naprej.