Intervju z Green Dragonsi : Fotoultras

Intervju z Green Dragonsi

December 27, 2012  
V kategoriji Novice

Minulo jesen si bomo zagotovo zapomnili po nepotrebni represiji nad ljubljanskimi ultrasi na gostovanju v Mariboru. Tako kot so protesti po Sloveniji presenetili politične in kapitalske elite, tako je policijo in ostale javnosti presenetila reakcija Viol ob izživljanju policistov nad Dragonsi na severni tribuni mariborskega Ljudskega vrta. Žal pa se nadaljuje slaba obiskanost stadiona v Stožicah, kar sicer ni problem Dragonsov, se je pa to odražalo tudi v številčnosti navijačev na njihovi tribuni na manjših tekmah. Iz tega dejstva izhajajo tudi njihovi cilji za prihajajočo spomlad.

Kako se ocenjujete v jesenskem delu sezone 2012/13?

Jesenski del sezone 2012/2013 je bil v veliko pogledih za nas rekorden, a na žalost v nekih pogledih tudi zelo povprečen … Uspelo nam je organzirati in v Maribor spraviti preko 500 ljudi, kar je svojevrsten fenomen za našo skupino. Nekaj je bilo tudi slabših predstav – predvsem na severu – in na nekaterih gostovanjih. V bistvu lahko našo polsezono označimo z dobrimi predstavami v gosteh in slabšimi doma – nekaj k tem zagotovo pripomore tudi slab začetek v sezono.

Mnogo stvari se v skupini spreminja, počasi se vračajo stari obrazi, veliko pa opažamo tudi mladih fantov, ki stopajo po naših stopinjah.

Kakšna je bila obiskanost vaše tribune v jesenskem delu sezone, tako doma kot na gostovanju?

Na severu se nas na manjših tekmah zbira premalo. Verjetno ogromno k temu prinese nepopularna liga, ure tekem se določajo brez pametne logike in nikoli ne veš, kdaj je fuzbal.

Medtem ko je na gostovanjih vedno žur in tudi relativno več ljudi. So pa sigurno neki plusi. Večina gostovanj v normalnih terminih je bilo oddelanih v cifrah nad 50, nekaj v cifri nad 100, dosegli smo številčni maksimum na gostujočem derbiju.

Po našem mnenju se v naši navijaški sceni vse preveč vrti okrog teh številk in derbijev z Mariborom. Pa saj je derbi zakon, trenutno edina tekma v Sloveniji, ki je iz navijaškega vidika zanimiva, a počasi bomo morali razmišljati tudi o tem, kako bolj napolniti tribune tudi na tekmah proti Gorici, Triglavu, tudi Kopru, Rudarju in Muri. Ker po naših izkušnjah iz hokeja lahko zaradi poplave derbijev tudi ta, največji derbi, postane monoton in dolgočasen.

Bolj mora postati pomembna kvaliteta predstav, predvsem na manjših tekmah. Tem, malim tekmam, nasploh, če je prisotna gostujoča navijaška skupina, se v slovenskem navijaštvu daje premajhen pomen …

“Bolj mora postati pomembna kvaliteta predstav, predvsem na manjših tekmah,” pravijo Dragonsi. Na fotografiji domača tekma proti Muri 05.

Mnenje o navijanju na tekmah reprezentance Slovenije in vaša številčnost na teh tekmah?

V veliki večini je našim članom zelo vseeno za tekme reprezentance. Reprezentanco se ne povezuje z nacionalno pripadnostjo in zavestjo, zato nekega močnega pozitivnega odnosa do tega nimamo. Naše predvidevanje gre v smer, da se bodo navijaške skupine bolj kot ne umaknile iz reprezentance. Če smo čisto iskreni, v katerih državah pa obstaja taka “navijaška” ureditev na tekmah reprezentance kot pri nas?

Nasploh je žalostno, kaj vse se med navijaško gibanje šteje pri nas. Sever na reprezentančnih tekmah zgleda kot sindikalni ali maturantski izlet, kjer nihče ne spoštuje nekih pravil ali smernic, ki jih poznamo na klubskih tekmah. Nam se s tem ne da ubadati.

Kakšni so vaši načrti za spomladanski del sezone?

Trije derbiji v 14. dneh, potem pa tuga do konca prvenstva? Naš cilj je predvsem, kot zapisano že zgoraj, privabiti čimveč ljudi na male tekme, privabljati nove ljudi in širiti našo skupino.

Verjetno se bo največ truda vlagalo predvsem v to, da za naše člane naredimo tudi male tekme bolj zanimive. Po našem mnenju je tudi to pot, da prestopimo naslednjo stopničko v procesu rasti grupe.

V preteklosti ste navijali na nogometu, košarki in hokeju. Kakšne so vaše prioritete danes? Kako pogosto se pojavljate na košarkarskih oziroma hokejskih tekmah?

Preteklost smo pustili za sabo. Med našim članstvom večjega interesa za košarko ni več. Mogoče že spet kdaj bo, ko bodo neki ultra uspehi. A trenutno se s tem klubom v Ljubljani (in tudi širše) identificirajo samo basket fanatiki.

Pri košarki je mnogo vidikov, ki jih verjetno opazovalci od zunaj ne razumejo in jim niti ne pripišejo mnogo pomena. Ogromno naših članov klubu zameri njegovo politično in posledično gospodarsko moč. Medtem ko je nogometni klub moral iti na svojo, novo pot, se košarkarski klub vsako leto rešuje z ogromnimi finančnimi injekcijami.

Direktorji se menjajo na letni bazi, igralci tudi, vsako leto se večkrat zamenja ekipa, vseskozi so prisotne neke mučke. Potem se folku s tem ne da več ubadati, na prvo tekmo še pridejo malo pogledat, če je splošna evforija se to seveda pozna tudi pri nas.

Olimpiji na roke ne gre niti prestavitev terminov tekem, saj je bil včasih četrtek dan za Evroligo. Sedaj so pa tekme enkrat v petek, drugič v sredo, cela zmeda.

Hokej je mogoče malo drugačna zgodba. Tukaj je večji interes članstva, a mogoče bolj po zastonj/poceni kartah kot po navijaškemu udejstvovanju. Skupina je v zadnjih nekaj letih poizkusila mnogo stvari, a razen na derbijih in v končnici ni bilo večjih navijaških premikov.

Mogoče je ravno HDD Olimpija prvi klub v Sloveniji (poleg umetnih tvorb tipa ACH), ki se je namensko usmeril bolj v pop-corn – ameriški način navijaštva. Kar ni čisto nič narobe, a sami se v teh zgodbah ne vidimo.

Navijaška skupina Green Dragons tudi ne bo aktivno sodelovala pri organizaciji česarkoli na bežigrajskem stadionu.

Sicer puščamo vse odprto. Lahko se zgodi mnogo sprememb, lahko se najdejo ljudje, ki bi radi v imenu skupine delali na hokeju ali košarki, a v to ne verjamemo več.

Po derbiju v Ljudskem vrtu, ko je policija ponovno z represijo izpraznila vaš sektor, je protestno na vašo stran prvič tako množično in odkrito stopil tudi jug Ljudskega vrta. Lahko rečemo, da gre za nek pozitivni premik v slovenskem navijaškem prostoru?

Zgodovina “pozitivnih premikov” gre še malo bolj v preteklost, v našo skupno borbo proti zakonu o navijačih.

Sami množični in odkriti podpori ne pripisujemo velikega pomena, a smo hkrati zadovoljni, da je do nje prišlo in smo hvaležni vsem, ki se borijo proti represiji, ki so takrat in prej videli, kakšen je odnos policije do navijačev (sploh v Mariboru) in tak odnos obsojajo.

Kakšno je vaše mnenje glede protestov po Sloveniji in kakšno vlogo lahko pri tem odigrajo navijaške skupine?

Protesti po Sloveniji, predvsem v Ljubljani in Mariboru, so rezultat bede, v katerem se je zaradi odločitev politikov, tako levih kot desnih, znašlo slovensko ljudstvo. Za nas so logična reakcija lačnih, oropanih in prizadetih ljudi, ki si želijo le poštenja in enak kos kruha, kot ga dobijo lastniki podjetij, politiki in ostala oligarhija v sodstvu, politiki, gospodarstvu in tudi novinarstvu.

Navijaške skupine in njihovi člani so predvsem pod velikimi pritiski, tako policije, sodstva kot medijev.

Vsi upamo, da bodo protesti končno nekaj spremenili. Da bodo naši člani in tudi vsi ostali Slovenci živeli življenje, v katerem bodo srečni, v katerem bodo imeli službe, za katere bodo pošteno plačani, da bodo lahko kupili stanovanja, se izobraževali in živeli dostojno življenje. V katerem bo sodstvo, to mogoče navijači še najbolj vemo, tisto, ki bo presojalo o odločitvah, ne pa policijski represivni organ.

Največjo represijo in povsem nepotrebno s strani policije, so Dragonsi doživeli na derbiju v Mariboru
Največjo represijo in povsem nepotrebno s strani policije so Dragonsi doživeli na derbiju v Mariboru

Po številnih – tudi neupravičenih – aretacijah protestnikov, ki niso kršili nobenega zakona, nekateri niti niso protestirali, tudi širša javnost spoznava, kakšno represijo doživljajo navijači. Sodni organi in organi prisile imajo vedno prav in zadnjo besedo. Kakšno je vaše mnenje? Lahko navijači to represijo nad širšo množico izkoristimo za opozarjanje (in na kakšen način), da se navijačem že leta dogajajo krivice? Bodo spopadi med policisti in demonstranti na protestih po Sloveniji vplivali k hitrejšemu sprejetju zakona o navijačih?

Koga pa briga za navijača, ki je brez dokazov, zato, ker ga je nek policaj videl, prejel visoko denarno kazen? Napiše pritožbo, ki je itak zavrnjena. Nalijmo si čistega vina – kolikokrat so se posnetki na športnih objektih že izbrisali, kolikokrat je policija presegla pooblastila, kolikokrat bi policija že lahko bila odgovorna za smrtno žrtev? Kolikokrat so komisije odkrile kakršnekoli nepravilnosti pri delu policije?

Ne serite. Na koncu bomo za vsa sranja itak krivi mi, delomrzneži in pijanci, ki delamo nerede na stadionih.

Pregled tekem jeseni 2012:

27. 6. 2012: Olimpija-Crvena zvezda, prijateljska tekma:

5. 7. 2012: Olimpija-Jeunesse Esch, 1. predkrog kvalifikacij za evropsko ligo, 1. tekma:

8. 7. 2012: Maribor-Olimpija, superpokal 2012

15. 7. 2012: Olimpija-Domžale, 1. krog 1. SNL:

19. 7. 2012: Olimpija-Tromso, 2. predkrog kvalifikacij za evropsko ligo, 1. tekma:

29. 7. 2012: Olimpija-Gorica, 3. krog 1. SNL:

5. 8. 2012: Mura 05-Olimpija, 4. krog 1. SNL:

11. 8. 2012: Olimpija-Maribor, 5. krog 1. SNL:

18. 8. 2012: Olimpija-Celje, 6. krog 1. SNL:

1. 9. 2012: Olimpija-Luka Koper, 8. krog 1. SNL:

16. 9. 2012: Triglav-Olimpija, 9. krog 1. SNL:

19. 9. 2012: Mura 05-Olimpija, pokalna tekma

23. 9. 2012: Domžale-Olimpija, 10. krog 1. SNL:

26. 9. 2012: Olimpija-Rudar, 11. krog 1. SNL:

30. 9. 2012: Gorica-Olimpija, 12. krog 1. SNL:

6. 10. 2012: Olimpija-Mura 05, 13. krog 1. SNL:

[fotoultras]ABnxl2DiOuc[/fotoultras]

20. 10. 2012: Maribor-Olimpija, 14. krog 1. SNL:

[fotoultras]DS7Mg7LWohc[/fotoultras]

26. 10. 2012: Union Olimpija-Panathinaikos, Evropska liga, redni del, 3. krog:

27. 10. 2012: Celje-Olimpija, 15. krog 1. SNL:

3. 11. 2012: Olimpija-Aluminij, 16. krog 1. SNL:

7. 11. 2012: Luka Koper-Olimpija, 17. krog 1. SNL:

10. 11. 2012: Olimpija-Triglav, 18. krog 1. SNL:

17. 11. 2012: Olimpija-Domžale, 19. krog 1. SNL:

25. 11. 2012: Rudar-Olimpija, 20. krog 1. SNL:

1. 12. 2012: Olimpija-Gorica, 21. krog 1. SNL:

Za kuracSlaboPovprečnoZelo dobroUltra (1 glasov, povprečje: 5.00 od 5)
Loading...
Tukaj je lahko vaš oglas

Komentarji

Comments are closed.