Intervju s Kamnito : Fotoultras

Intervju s Kamnito

December 31, 2012  
V kategoriji Novice

Zasavje je premoglo ob ustanovitvi slovenske lige pred dobrimi 20. leti lokalni derbi med Rudarjem in Zagorjem oziroma med Torcido in Crazy Boysi. Letošnja jesen je spet postregla z zasavskim derbijem, le da je tokrat na tribunah Rudar vzpodbujala Kamnita. Trboveljska Torcida vzpodbuja trboveljske rokometaše, Kamnita trboveljske nogometaše. Kamnita – skupina, ki je dobila ime po tribuni, na kateri navija. Kot pravijo, se že pripravljajo na nov zasavski derbi, ki bo v začetku junija pri sosedih v Zagorju.

Kdaj ste ustanovili vašo skupino, kakšni so bili začetki? Zakaj ime Kamnita?
Navijaško skupino smo ustanovili leta 2006, ko smo se organizirali in z avtobusom v zelo velikem številu odpravili vzpodbujati člansko ekipo proti Taboru, na tekmi 4. lige. Takrat se je Rudar boril za naslov prvaka, kar pa mu takrat ni uspelo.
Kamnita je del tribune na našem stadionu v Trbovljah. To je tribuna, ki je bila prva zgrajena na stadionu. To je kraj, kjer se med tekmo zberemo vsi tisti, ki imamo radi naš klub in nam ni vseeno zanj.

V katerih športih navijate?
Navijamo predvsem za nogometni klub Rudar Trbovlje, vendar pa se z veseljem odzovemo na povabila ostalih klubov v Trbovljah. Tako smo navijali že na rokometni in košarkarski tekmi.

Kamnita na zasavskem derbiju proti sosednjim Crazy Boysom

Kakšna je navijaška scena v III. ligi in kakšna v Zasavju?

Navijaška scena v 3. ligi je na nizkem nivoju, saj sta večji skupini samo Kamnita in Crazy Boys. V Zasavju pa je med tema dvema skupinama pravo rivalstvo v pozitivnem pomenu. Smola v 3. ligi je, da je v ligi preveč ekip iz Primorske, kar za nas Zasavce ni ravno atraktivno. Bolj zanimive so tekme z Zagorjani, kjer je atmosfera še posebej nabita.

Kdo so vaši sovražniki in prijatelji?
Lahko bi rekli, da nimamo sovražnikov, vsaj mislimo, da jih nimamo. Sami smo pozitivno naravnani, tako da je to verjetno razlog, da nimamo sovražnikov. Prijateljev pa imamo kar nekaj, prva je Torcida, t. i. naša mati, prav tako je kar nekaj naših članov tudi pripadnikov in simpatizerjev Green Dragonsov, tako da so tudi to naši prijatelji. Jih je pa še veliko.

Kako se ocenjujete v jesenskem delu sezone 2012/13?
Z izjemo tekme z Zagorjani lahko rečemo, da je bil jesenski del, kar se navijanja tiče, malce slabši. Glavni razlog je, da je preveč ekip v 3. SNL zahod iz primorske regije in se je težko organizirati za navijanje na gostovanjih (problem je denar za prevoz). Lažje je bilo v 4. ligi, ko smo bili prisotni na vseh gostovanjih.

Kakšna je bila obiskanost vaše tribune v jesenskem delu sezone, tako doma kot na gostovanju?
Doma nas je bilo v povprečju nekje od 50 do 100, na tekmi z Zagorjem pa celo okoli 300. Na gostovanja pa odhajamo v minimalnem številu, za kar nam je izjemno žal.

Rudar-Zagorje, 10. november 2012

Mnenje o navijanju na tekmah reprezentance Slovenije in vaša številčnost na teh tekmah?
Navijanje za reprezentanco je dobro, včasih bi bilo lahko celo boljše. Nekaj naših članov se udeležuje tudi reprezentančnih tekem, lahko bi nas bilo prisotnih veliko več, če bi seveda kdaj dobili tudi povabilo.

Kakšni so vaši načrti za spomladanski del sezone?
V spomladanskem delu sezone želimo ekipi pomagati, da bi osvojila čim več točk, še posebej bi bilo dobro pomagati na gostovanjih. Drugače pa bodo vse priprave usemerjene na derbi, ki bo 1. 6. 2013 v Zagorju. Pripravljamo spektakel in odlično navijanje, naš cilj pa je doseči število 500 navijačev Rudarja na tekmi v Zagorju.

Rudar-Zagorje, 10. november 2012

Kakšno je vaše mnenje glede protestov po Sloveniji in kakšno vlogo lahko pri tem odigrajo navijaške skupine?
Proteste pozdravljamo, vendar take brez nasilja. Je morda že res, da je brez nasilja težje kaj velikega doseči, pa vendar se da. Smo zagovorniki, da bi se bilo potrebno temeljito organizirati in narediti en velik organiziran protest, na katerem bi veliko vlogo odigrali tudi združeni navijači. Poudarjamo – združeni, saj samo skupaj lahko kaj dosežemo in stvari izboljšamo. In še enkrat poudarjamo, brez nasilja. Navijači pa imajo lahko pri teh protestih vsekakor veliko vlogo.

Po številnih – tudi neupravičenih – aretacijah protestnikov, ki niso kršili nobenega zakona, nekateri niti niso protestirali, tudi širša javnost spoznava, kakšno represijo doživljajo navijači.  Sodni organi in organi prisile imajo vedno prav in zadnjo besedo. Kakšno je vaše mnenje? Lahko navijači to represijo nad širšo množico izkoristimo za opozarjanje (in na kakšen način), da se navijačem že leta dogajajo krivice? Bodo spopadi med policisti in demonstranti na protestih po Sloveniji vplivali k hitrejšemu sprejetju zakona o navijačih?
Ne odboravamo aretacij brez dokazanih dejanj. Vsekakor naj tisti, ki zagrešijo nekaj, kar je v nasprotju z zakoni, za to tudi odgovarjajo. Vendar pa brez represije nad navijači in razno raznih neupravičenih pridržanj. Na splošno bi se morali navijači v glavnem osredotočati na vzpodbujanje ekipe, za katero navijajo, ne pa na nasilje. Bistvo navijaštva je vzpodbujanje in podpora športu, ekipi za katero navijamo oziroma za klub, ki ga imamo radi. Mislimo, da bo zakon zaradi dogodkov v zadnjem času vsekakor sprejet hitreje, kot bi sicer bil. Ne podpiramo tega zakona, saj smo navijači navadni državljani tako kot vsi ostali in ne potrebujemo dodatnih stigmatizacij in oznak. Skupaj, združeno v eno celoto, pa lahko dosežemo ogromno.

Za kuracSlaboPovprečnoZelo dobroUltra (Še brez ocene)
Loading...
Tukaj je lahko vaš oglas

Komentarji

Comments are closed.